Do Japonii przyjechał w 1947 roku jako cywilny specjalista, amerykańskich wojsk okupacyjnych. Po trzech latach zaczął prowadzić wykłady dla tamtejszych inżynierów, stając się jednym z ojców Japońskiego cudu gospodarczego. Jego geniusz amerykanie odkryli dopiero 30 lat później. Niestety wielu rodziców nie zna go do dziś…

STATYSTYK

William Edwards Deming urodził się w 1900 w stanie Iowa. Studiował na uniwersytetach Wyoming, Colorado i Yale, a w 1928 obronił doktorat z zakresu matematyki i fizyki matematycznej. Przed II wojną światową pracował w Bell Laboratories, a w jej trakcie dla przemysłu zbrojeniowego. To własnie tam podjął próbę wdrożenia innowacyjnego wówczas statystycznego sterowania procesami. Niestety po wojnie zaniechano pracy z wykorzystaniem jego dorobku. W 1947 roku trafił do Japonii, by pomóc amerykańskim władzom okupacyjnym przeprowadzić spis ludności. Wkrótce okazało się, że w kraju kwitnącej wiśni zostanie zapamiętany jako  jeden z ojców powojennego cudu gospodarczego.

WIZJONER

Od 1950 roku prowadził wykłady dla japońskich inżynierów na temat statystycznego sterowania procesami oraz statystycznego sterowaniu jakością. To dzięki niemu wiele japońskich fabryk poprawiło jakość swoich produktów, równocześnie zmniejszając koszt produkcji. Gdy wrócił do USA mało kto słyszał o jego dokonaniach. Szersza publiczność dowiedziała się o nim dopiero w 1980 roku dzięki wywiadowi telewizyjnemu na temat gospodarczego sukcesu w Japonii. Od tamtej pory demingowskie idee zarządzania szybko zaczęły przenikać do amerykańskich firm. Dziś jego opracowania należą do jednych z fundamentalnych w dziedzinie zarządzania. Opisany przez niego cykl pracy, powszechnie nazywany Cyklem Deminga powinien znać każdy kierownik projektu. Nie było by źle, gdyby znał go też każdy… rodzic!

USPRAWNIENIA

Cykl Deminga to schemat działania zachęcający do wykonywania małych cyklicznych i częstych usprawnień, zamiast wielkich zmian w dużych odstępach czasu. Koło Deminga streścić można w czterech angielskich słowach: Plan-Do-Check-Act. Po pierwsze zaplanuj co chcesz zmienić, po drugie zmień to, po trzecie sprawdź czy działa, po czwarte popraw i zacznij od początku. Dzięki temu ustawicznemu poprawianiu małych rzeczy, które można stosunkowo łatwo ulepszyć, bez rewolucji dokonują się wielkie zmiany.

PDCA-Multi-LoopRODZINA

Próba błyskawicznej zmiany swojego podejścia do dzieci, nagła fundamentalna zmiana zawodowa, albo z dnia na dzień powierzenie dzieciom szeregu domowych obowiązków.  Wielu rodziców chciałoby przeprowadzić fundamentalne zmiany. Jednak zmiany te są tak poważne, że często wręcz nie realne do wprowadzenia. A jeśli zostaną wdrożone, to przeważnie bardzo szybko będą zanegowane, co doprowadzi do fiaska lub poważnego konfliktu. Z pomocą rodzinie przychodzi Cykl Deminga.

ZASTOSOWANIE

Widzisz obszar życia rodzinnego, który wymaga poprawy? Zaplanuj małe usprawnienie, coś co można stosunkowo łatwo poprawić. Może to będzie powierzenie dziecku prostej odpowiedzialności domowej, albo twoja decyzja wstawania 5 minut wcześniej. To musi być coś co nie będzie „bolało”. Nie wielkie odpowiedzialności, nie wstawanie dwie godziny wcześniej. Wprowadź to działanie na próbę. Teraz zobacz jak się sprawdza. Wymaga poprawek? Może zamiast wyrzucania śmieci lepiej będzie oddać w ręce pociechy odkurzanie. A może bez kłopotu wstaniesz 10 zamiast 5 minut wcześniej? Już wiesz co zmienić, więc zrób to. A teraz zaplanuj i powtórz cykl…

PDCA_Process

Właśnie dołączyłeś do elitarnej grupy rodziców, którzy wiedzą kim był W. Edward Deming i wiedzą jak działa Cykl Deminga. Teraz czas na działanie – zaplanuj je i zobacz jak skutecznie zmieniasz swoją codzienność. Powodzenia!