Nazywam się Mikołaj Foks i z zawodu jestem… ojcem! Ojcem i mężem, bo jedno bez drugiego nie może działać naprawdę efektywnie. Nie sądzę, żeby czekały mnie w życiu ważniejsze zadania, więc staram się podchodzić do nich możliwie profesjonalnie – zawodowo!

DLACZEGO ZAWÓD & OJCIEC?

ZAWÓD – z dwóch powodów. Pierwszy to właśnie profesjonalne traktowanie ojcostwa. Drugi to dostrzeganie w pracy zarobkowej ważnego elementu męskiego życia i sprzymierzeńca (trudne, ale się da) w rodzicielstwie.

OJCIEC – z jednego powodu. Bo to życiowa rola, w której nikt mężczyzn nie wyręczy, a równocześnie właśnie w niej możemy odnaleźć z niczym nieporównywalną satysfakcję!

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ ZAWODOWO?

Manager, trener zarządzania projektami i business coach – to do niedawna główne obszary mojej działalności zawodowej. Dziś nadal prowadzę szkolenia i indywidualne sesje rozwojowe dla firm.

Jednak w ich miejsce (dla firm i osób indywidualnych) coraz częściej prowadzę warsztaty, spotkania, szkolenia, webinaria, konsultacje i inne rozwojowe działania rodzicielskie – głównie dla mężczyzn, ale nie tylko. To jest obszar, który identyfikuję jako moje życiowe powołanie!

COŚ O MOIM WŁASNYM OJCOSTWIE?

Jestem tatą podobnym do wielu innych ojców. Mogę pochwalić się sukcesami i wstydzić porażek. Rodzicielską przygodę rozpocząłem w 2009 roku, a dziś jestem tatą pięciorga dzieci.

Uważam, że ojcowski sukces (a rozumiem go jako zbudowanie dobrych i trwałych relacji z dziećmi) jest ściśle związany z satysfakcją z całego życia. Z osobistego dążenie do bycia lepszym tatą narodził się ten blog, własny rozwój jako rodzica, a wreszcie inicjatywy dla innych ojców: warsztaty, spotkania, podcasty…

CO UWAŻAM ZA WAŻNY ZASÓB DO PRACY Z MĘŻCZYNAMI?

  • Lata pracy jako trener biznesu (zarządzanie projektami, planowanie strategiczne, budowanie zespołów, komunikacja), ale szczególnie wiele lat pracy z treściami książki Stevena Coveya „7 Nawyków skutecznego działania” – łącznie z kilkakrotnym udziałem w programie rozwojowym i przejściu szkolenia dla trenerów.
  • Przygotowanie i poprowadzenie 400 rozmów na antenie Polskiego Radia na tematy rodzicielskie ze specjalistami w swoich dziedzinach.
  • Ukończenie studiów z coachingu i mentoringu oraz certyfikacji CoachWise™.
  • Ukończenie w fundacji Masculinum kursu certyfikowanego z prowadzenia męskich kręgów.
  • Praca na rzecz zakładania szkół, alternatywnych dla szkół systemowych i współpraca ze środowiskiem edukacyjnym – więcej poniżej.
  • Udział w Radzie Doradczej Rodziców NASK.

JAK POWSTAŁ BLOG?

Oczywistości i nudziarstwo – te dwie rzeczy skłoniły mnie do pisania bloga.

Oczywistości, czyli wiedza na temat dzieci, małżeństwa, budowania więzi i wielu innych spraw, które uważałem za oczywiste dla 80% mężczyzn – okazało się, że większość ojców nie ma o nich pojęcia.
Nudziarstwo, czyli moje osobiste przemyślenia na temat bycia tatą oraz synergii między życiem osobistym i zawodowym, które identyfikowałem jako nudne dla innych – okazało się, że jest nimi zainteresowanych sporo osób .

Na tym blogu znajdziesz treści z obydwu powyższych kategorii. Staram się, żeby moje wpisy był możliwie mało sentymentalne i możliwe przydatne do codziennego zastosowania.

Był czas, że sporo pisałem poza blogiem. Trochę dla portalu Polskiego Radia, ale najwięcej dla Aleteia Polska – jest tam sporo tekstów, które uważam za wartościowe.

MOJE ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ EDUKACJI?

Od 2015 jestem zaangażowany w oddolną zmianę w systemie edukacji. Zaczęło się od tego, że razem z żoną i przyjaciółmi założyliśmy Mikroszkołę Włoch – małą szkołę, w której można uczyć się inaczej. Wkrótce pojawiły się wokół nas osoby idące w nasze ślady. Od tamtej pory co jakiś czas organizujemy kursy o zakładaniu własnej szkoły. Temat zmian w edukacji często poruszam w swoich publikacjach. A w czerwcu 2021 mówiłem na ten temat w ramach w TEDx Lublin.

KONTAKT

Chcesz zaproponować temat wpisu, wspólną inicjatywę, albo zwyczajnie o coś zapytać? Zapraszam – pisz śmiało na zawodojciec(at)gmail.com.

Mikołaj Foks