Nazywam się Mikołaj Foks i z zawodu jestem… ojcem! Ojcem i mężem, bo jedno bez drugiego nie może działać naprawdę efektywnie. Nie sądzę, żeby czekały mnie w życiu ważniejsze zadania, więc staram się podchodzić do nich możliwie profesjonalnie – zawodowo!

DLACZEGO ZAWÓD & OJCIEC?

ZAWÓD – z dwóch powodów. Pierwszy to właśnie profesjonalne traktowanie ojcostwa. Drugi to dostrzeganie w pracy zarobkowej ważnego elementu męskiego życia i sprzymierzeńca (trudne, ale się da) w rodzicielstwie.

OJCIEC – z jednego powodu. Bo to życiowa rola, w której nikt mężczyzn nie wyręczy, a równocześnie właśnie w niej możemy odnaleźć z niczym nieporównywalną satysfakcję!

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ ZAWODOWO?

Manager, trener Zarządzania Projektami i business coach – to obszary mojej obecnej działalności zawodowej. A to oznacza, że moją pracą jest wspieranie firm, które potrzebują poprawić efektywność swoich pracowników.

Wcześniej przez kilkanaście lat pracowałem jako dziennikarz w radiu i telewizji. Byłem też rzecznikiem prasowym w administracji publicznej. Mam doświadczenie działania w organizacjach pozarządowych.

Z każdego doświadczenia zawodowego wyciągam mnóstwo inspiracji do ojcostwa. Jestem przekonany, że można tworzyć synergię między aktywnością zawodową i życiem rodzinnym – tym bardziej, że obie te sfery są dla mężczyzn bardzo ważne.

COŚ O MOIM WŁASNYM OJCOSTWIE?

Jestem tatą podobnym do wielu innych ojców. Mogę pochwalić się sukcesami i wstydzić porażek. Rodzicielską przygodę rozpocząłem w 2009 roku, a dziś jestem tatą pięciorga dzieci.

Uważam, że ojcowski sukces (a rozumiem go jako zbudowanie dobrych i trwałych relacji z dziećmi) jest ściśle związany z satysfakcją z całego życia. Dlatego staram się rozwijać jako tata: czytając książki, słuchając o książkach przeczytanych przez żonę, rozmawiając z ekspertami i innymi rodzicami.

Jedną z form ojcowskiego rozwoju jest ten blog, z którego wyrosły inne inicjatywy: co tygodniowe audycje w Polskim Radiu, warsztaty stacjonarne i online, webinaria własne i zamówione przez różne organizacje, a także indywidualne konsultacje.

JAK POWSTAŁ BLOG?

Oczywistości i nudziarstwo – te dwie rzeczy skłoniły mnie do pisania bloga.

Oczywistości, czyli wiedza na temat dzieci, małżeństwa, budowania więzi i wielu innych spraw, które uważałem za oczywiste dla 80% mężczyzn – okazało się, że większość ojców nie ma o nich pojęcia.
Nudziarstwo, czyli moje osobiste przemyślenia na temat bycia tatą oraz synergii między życiem osobistym i zawodowym, które identyfikowałem jako nudne dla innych – okazało się, że jest nimi zainteresowanych sporo osób .

Na tym blogu znajdziesz treści z obydwu powyższych kategorii. Staram się, żeby moje wpisy był możliwie mało sentymentalne i możliwe przydatne do codziennego zastosowania.

Był czas, że sporo pisałem poza blogiem. Trochę dla portalu Polskiego Radia, ale najwięcej dla Aleteia Polska – jest tam sporo tekstów, które uważam za wartościowe.

MOJE ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ EDUKACJI?

Od 2015 jestem zaangażowany w oddolną zmianę w systemie edukacji. Zaczęło się od tego, że razem z żoną i przyjaciółmi założyliśmy Mikroszkołę Włoch – małą szkołę, w której można uczyć się inaczej. Wkrótce pojawiły się wokół nas osoby idące w nasze ślady. Od tamtej pory co jakiś czas organizujemy kursy o zakładaniu własnej szkoły. Temat zmian w edukacji często poruszam w audycjach i tekstach. A w czerwcu 2021 mówiłem na ten temat w ramach w TEDx Lublin.

KONTAKT

Chcesz zaproponować temat wpisu, wspólną inicjatywę, albo zwyczajnie o coś zapytać? Zapraszam – pisz śmiało na zawodojciec(at)gmail.com.

Mikołaj Foks