Mikołaj Foks2

Nazywam się Mikołaj Foks i z zawodu jestem… ojcem! Ojcem i mężem, bo jedno bez drugiego nie może działać naprawdę efektywnie. Jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wszystkie moje aktywności poza domem prowadzą do życia rodzinnego.

ZAWÓD

Manager i trener Zarządzania Projektami – to dwa obszary mojej obecnej działalności zawodowej. Wcześniej przez kilkanaście lat pracowałem jako dziennikarz w radiu i telewizji. Byłem też rzecznikiem prasowym w administracji publicznej.

Z każdego doświadczenia zawodowego wyciągam mnóstwo inspiracji do ojcostwa. Jestem przekonany, że można tworzyć synergię między aktywnością zawodową i życiem rodzinnym – tym bardziej, że obie te sfery są dla mężczyzn bardzo ważne.

OJCIEC

Jestem tatą podobnym do wielu innych ojców. Mogę pochwalić się sukcesami i wstydzić porażek. Rodzicielską przygodę rozpocząłem w 2009 roku – obecnie w naszej rodzinie są cztery córki. Relacja z własnym tatą i zaangażowanie jako wychowawca młodzieży w czasie studiów, to dwa fundamenty mojego ojcostwa.

Uważam, że ojcowski sukces (a rozumiem go jako zbudowanie dobrych i trwałych relacji z dziećmi) jest ściśle związany z satysfakcją z całego życia. Dlatego staram się rozwijać jako tata: czytając książki, słuchając o książkach przeczytanych przez żonę, rozmawiając z ekspertami i innymi rodzicami.

Jedną z form ojcowskiego rozwoju jest ten blog, z który pączkują kolejne odnogi jak audycje i warsztaty…

O BLOGU

Oczywistości i nudziarstwo – te dwie rzeczy skłoniły mnie do pisania bloga.

Oczywistości, czyli wiedza na temat dzieci, małżeństwa, budowania więzi i wielu innych spraw, które uważałem za oczywiste dla 80% mężczyzn – okazało się, że większość ojców nie ma o nich pojęcia.

Nudziarstwo, czyli moje osobiste przemyślenia na temat bycia tatą oraz synergii między życiem osobistym i zawodowym, które identyfikowałem jako nudne dla innych – okazało się, że jest nimi zainteresowanych sporo osób .

Na tym blogu znajdziesz treści z obydwu powyższych kategorii. Staram się, żeby moje wpisy był możliwie mało sentymentalne i możliwe przydatne do codziennego zastosowania.

EDUKACJA

Zmiana w systemie edukacji – to ważny obszar moich zainteresowań i aktywności. Uważam, że współczesna szkoła powinna być miejscem wszechstronnego rozwoju: intelektualnego, emocjonalnego, artystycznego, fizycznego, czy duchowego. Dzięki temu będzie mogła skutecznie przygotować dzieci do dorosłości w świecie, w którym kluczowe są takie zagadnienia jak: wewnątrzsterowność, empatia, samoświadomość, kreatywność, czy współpraca.

Co konkretnie robię na rzecz zmiany edukacji?

Zaczęło się od tego, że razem z żoną i przyjaciółmi założyliśmy Mikroszkołę Włoch – małą szkołę, w której można uczyć się inaczej. A na bazie naszych doświadczeń powstają kolejne małe szkoły…

Prowadzę też szkolenia w trakcie, których pokazuję jak w edukacji wykorzystać takie zagadnienia jak: zarządzanie projektami, zarządzanie zmianą, zarządzanie czasem, metod pracy kreatywnej Design Thinking i Design Sprint, a także na temat: public relations, marketingu i reklamy w edukacji.

Publikuję też artykuły i przeprowadzam audycje, w których szkoła i system edukacji jest częstym tematem.

KONTAKT

Chcesz zaproponować temat wpisu, wspólną inicjatywę, albo zwyczajnie o coś zapytać? Zapraszam – pisz śmiało na zawodojciec(at)gmail.com.

Mikołaj Foks